Haberler

SOKAK OYUNLARI BİLGİSAYARA DİRENİYOR

02 Ağustos 2010 - 13:37

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN GÜNÜMÜZDE YERİNİ BİLGİSAYAR OYUNLARINA BIRAKAN SOKAK OYUNLARINI GELECEĞE TAŞIMAK İÇİN DÜZENLEDİĞİ SOKAK OYUNLARI ŞENLİĞİ, RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin günümüzde yerini bilgisayar oyunlarına bırakan ve çoğu unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarını gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlendiği 4. Sokak Oyunları Şenliği, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Yarışmaya katılan ilköğretim okulu öğrencileri daha önce hiç görmedikleri oyunlarda birinci gelebilmek için birbirleriyle kıyasıya yarıştı.

Hızla gelişen teknolojiyle değişen yaşam koşullarında unutulmaya yüz tutmuş eski sokak oyunlarını araştırıp, tekrar gündeme getirerek yaşatılmasını sağlamak amacıyla bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Sokak Oyunları Şenliği Bursa Kent Müzesi önündeki amfi tiyatroda yapıldı. Öğrencilerin yanı sıra vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği şenliğin açılışında konuşan Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, mahalle kültürünün kaybolmasıyla birlikte sokak oyunlarının da unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek, bu şenlikle sokak oyunlarını gelecek kuşaklara aktarmayı amaçladıklarını söyledi.

Bursa’nın kardeş kenti Finlandiya’nın Oulu kentinden gelen heyette yer alan Oulu Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri de şenliğe ayrı bir renk kattı. Oululu genç kızlar hayatlarında ilk kez gördükleri ‘Gazoz Kapağı Yılan’ oyununu oynadı. Konuk ekip, yere dizilen gazoz kapaklarını iki metre mesafeden vurabilmek için birbirleriyle yarıştı. Bilge Malcıoğlu İlköğretim Okulu öğrencilerinin ritim gösterisi ile Şahinkaya Koleji öğrencilerinin Flamenko gösterisi ise şenliğe ayrı bir renk kattı.

Özellikle dağ yöresinde oynanan ‘Samıdık’ oyunu ise Harmancık İshaklar Köyü Dayanışma ve Kültür Derneği üyelerinin sergilediği gösteriyle tanıtıldı. Dernek üyelerinin oyunu beğeniyle izlendi.
Daha sonra ise Muradiye, Osmangazi 11 Eylül, Özel Şahinkaya, Ahmet Uyar, Karamehmet ve Ticaret Borsası İlköğretim Okullarından gelen öğrenciler, günümüzde unutulmaya yüz tutan Yakan Top, Körebe, Gazoz Kapağı Yılan, Cillibaş, Seksek ve Samıdık oyunlarında dereceye girebilmek için birbirleriyle yarıştı. Öğrenciler arasında kaynaşmayı sağlamak hedefiyle düzenlenen yarışmalarda kazanan oyunculara, 4 adet Bursa Büyükşehir Belediyesi Havuzlu Park giriş bileti, 1 adet 1 yıllık Şehir Kütüphanesi üyeliği, 10 adet Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi giriş bileti, 4 adet Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyun bileti, 4 adet Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayvanat Bahçesi giriş bileti gibi hediyeler verildi. En çok başarı gösteren okula da başarı plaketi verildi.