Haberler

SOKAK OYUNLARI NOSTALJİSİ 10 YAŞINDA

05 Mayıs 2016 - 18:19

Sokak Oyunları’ nostaljisi 10 yaşında
– Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘10. Bursa Sokak Oyunları Şenliği’, 9 Mayıs Pazartesi günü saat 11.30’da Tophane Saltanat Kapı önünden çocukların kortejiyle başlayacak ve Pınarbaşı Parkı’nda renkli anlara imza atacak.

BURSA – Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Sokak Oyunları Şenliği’, bu yıl 10. kez gerçekleştiriliyor. 9 Mayıs Pazartesi günü Tophane Saltanat Kapı önünden çocukların kortejiyle başlayacak olan ‘10. Bursa Sokak Oyunları Şenliği’, Pınarbaşı Parkı’nda renkli anlara imza atacak.

Sokak oyunları şenliği, hızla gelişen teknolojiyle değişen yaşam koşullarında unutulmaya yüz tutmuş eski sokak oyunlarını araştırıp yeniden gündeme getirerek yaşatılmasını sağlamayı ve böylece çocuklar arasındaki sosyal iletişime de katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından Bursa Kent Müzesi organizasyonu ile gerçekleştirilen şenliğin bir özelliği de bu yıl 2. kez ‘ulusal’ boyutta hazırlanıyor olması… Müzeciliği eğitim faaliyetleriyle harmanlayan Bursa Kent Müzesi’nin en önemli projelerinden biri olan ve 2007 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen ‘Sokak Oyunları Şenliği, bu yıl 9 Mayıs Pazartesi günü yapılacak. Bursa’da, Pınarbaşı Parkı’nda neşeli anların yaşanacağı şenlik, aynı gün saat 11.30’da Saltanat Kapı önünden çocukların eğlenceli kortejiyle başlayacak. Çocuklar kortejde, dünyayı oyunla yorumlayan dövizler taşıyacaklar. Çocuk bando takımı eşliğinde yapılacak yürüyüşe katılan çocuklar, aynı zamanda, bugün yerini bilgisayar oyunlarına bırakan sokak oyunlarının hatırlatıldığı sloganlar atarak şenlik alanına doğru yürüyecekler.

Sunucular ‘Seksenler’den
Pınarbaşı Parkı’nda coşkulu anlara sahne olacak şenlikte ip çevirme, samıdık, yakan top ve körebe gibi oyunlar oynanacak. Renkli programın sunuculuğunu ise ekranların sevilen dizisi ‘Seksenler’den ünlü oyuncular yapacak. Konuk sunucular Seksenler’in ‘Bekçi Bekir’i Hacı Ali Konuk ile ‘Pastaneci Sami’ rolüyle Berat Yenilmez…

Şenliğin misafirleri var
Şenliğe Bursa’dan Abdurrahman Vardar İlkokulu, Akıncıtürk İhsan Dikmen İlkokulu, Badırga İlkokulu, Bursa Hürriyet Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu, Fidyekızık İlkokulu ve Reşitpaşa İlkokulu öğrencileri ile Elazığ Keban Atatürk İlkokulu, Gaziantep Kazım Karabekir İlkokulu, Rize Kurtuluş İlkokulu, Muğla Turgut Reis Amiral İlkokulu, Antalya Aksu Celal Sönmez İlkokulu ve Konya Karatay Ayşe Hüseyin Özkan Ortaokulu öğrencileri renk katacak.
Şenlik için Elazığ, Muğla, Antalya, Gaziantep, Rize ve Konya’dan gelecek olan öğrenciler ise Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin müzeleri ile tarihi ve turistik mekanlarını yakından tanıma şansı da bulacaklar. Öğrencilerin Merinos Tekstil Müzesi, Göç Müzesi, Kapalı Çarşı, Koza Han, Yeşil Cami ve Ulu Cami’yi gezerek Bursa Bilim Şenliği’ne katılmaları ve Bursa Hayvanat Bahçesi’ni görmeleri de hedefleniyor.
10. BURSA SOKAK OYUNLARI ŞENLİĞİ PROGRAMI / 9 MAYIS PAZARTESİ

11.30 ‘Saltanat Kapı’dan kortej yürüyüşü
12.30 Açılış konuşmaları ve plaket töreni
13.00 İstasyon Oyunları (İstop, horoz dövüşü, ayak ipi, seksek, mendil kapmaca, birdirbir, cilli baş) ve atölye çalışmaları
14.30 Dans Gösterisi
14.45 Sahne Oyunları
15.00 İp atlama
15.15 Samıdık
15.30 Çocuk Kılıç Kalkan ekibi gösterisi
15.50 Yakan Top
16.10 Körebe
16.30 Uludağ Üniversitesi gönüllü öğrencilerine teşekkür belgelerinin takdimi
16.40 anı fotoğrafı çekimi ve final


10. BURSA SOKAK OYUNLARI ŞENLİĞİ