Haberler

KÜLTÜRPARK SOKAK OYUNLARIYLA ŞENLENDİ

06 Haziran 2012 - 07:54

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 6.’SI DÜZENLENEN ‘SOKAK OYUNLARI ŞENLİĞİ’, KÜLTÜRPARK’TA EĞLENCELİ ANLARA SAHNE OLDU.

SOKAK OYUNLARININ DA TÜRK KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMLİ BİR PARÇASI OLDUĞUNU BELİRTEN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, SEK SEK OYNAYARAK ŞENLİĞİ BAŞLATTI.

Hızla gelişen teknolojiyle unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarını bugüne taşıyan Büyükşehir Belediyesi, ‘6. Sokak Oyunları Şenliği’ ile geçmişin nostaljisi bugünün çocuklarına yaşattı.

Yerini bilgisayar oyunlarına bırakan nostaljik sokak oyunlarını, bugünün çocuklarıyla tanıştıran ‘6. Sokak Oyunları Şenliği’, Reşat Oyal Kültürparkı’nda renkli bir kortejle başladı. Eğlenceli anların yaşandığı şenliğe; Mutlular, Mollafenari, 23 Nisan, Çepni Köyü, Tirilye, Mirzaoba, Barbaros, 1. Murat, Final İlköğretim okulları ile Melike Pınar Okulları’ndan yüzlerce öğrenci katıldı. Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi Araştırma Ekibi tarafından hayata geçirilen şenlikte, hızla gelişen teknolojiyle arka planda kalan ve unutulmaya yüz tutmuş cilli baş, körebe, samıdık, yakan top, beştaş gibi sokak oyunları bugüne taşındı. 23 Nisan İlköğretim Okulu öğrencilerinden oluşan Mehter Takımı vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Sokak oyunları da kültür mirası
Bursa’da tarihi ve kültürel mirasın ayağa kaldırılması yönünde önemli çalışmalara imza attıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sokak oyunlarının da Türk kültürünün önemli bir parçası olduğunu söyledi. Gelişen teknolojiye paralel olarak kaybolmaya yüz tutan sokak oyunlarının geçmişten bir emanet olduğunu ifade eden Başkan Altepe, “Bu oyunlar bize dedelerimizden, babalarımızdan miras kaldı. Bizler de bu oyunları sıklıkla oynardık. Evde, sokakta ve geniş alanlarda oynanan farklı farklı oyunlarımız var. Ancak şimdi bilgisayar ve televizyon nedeniyle içine kapanık bir toplum haline geldi. Bizim daha çok bu oyunları oynamaya, kaynaşmaya ve birlikte hareket etmeye ihtiyacımız var” diye konuştu.

Konuşmasının ardından şenliğe katılan okulların temsilcilerine plaket veren Başkan Altepe, daha sonra okullardan gelen yetkililerle birlikte sek sek oynadı. Öğrenciler, büyük ilgi gösterdikleri Başkan Altepe’ye organizasyondan dolayı da teşekkür ettiler. Ayrıca, şenlikte yapılan yarışmalarda başarılı olan öğrencilere ödüller verildi. Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez de şenliğe katılan tüm çocuklar adına Başkan Altepe, Karagöz Hacivat figürlerini yansıtan bir tablo hediye etti.