Haberler

KÜLTÜR ELÇİLERİNİN SERTİFİKA SEVİNCİ

15 Nisan 2011 - 09:25

  

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE ÇEKÜL VAKFI VE ETİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİM PROGRAMI’NA KATILAN MERİNOS İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİ SERTİFİKALARINA KAVUŞTU.          EĞLENCELİ EĞİTİMDE BURSA’YI DAHA YAKINDAN TANIMA FIRSATI BULAN ÇOCUKLAR, SERTİFİKA TÖRENİNDE DE HEYECANLI ANLAR YAŞADI.

  

BURSA – Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) tarafından düzenlenen ‘Kültürel Miras Eğitim Programı’, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 3 gün boyunca Bursa Kent Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Bursa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destek verdiği program, Kent Müzesi’nde eğlenceli anlara sahne oldu. Öğrencilerin yaşadıkları yörenin tarihi, doğal ve kültürel birikimini öğrenmeleri ve uygulamalı çalışmalarla kentlerinin kimliğini yaşayarak hissetmelerini hedefleyen çalışmada; Merinos İlköğretim Okulu’nda 6. sınıfta eğitim alan 24 öğrenci, ‘Bursa’nın Kültür Elçisi’ oldu.

Üç gün süren eğitimde öğrenciler, ÇEKÜL Vakfı’nın gönüllü eğitmenlerinin ve yerel uzmanların desteğiyle Bursa hakkında yepyeni bilgiler edindiler. Kentin tarihi ve doğal mekanlarına da yapılan gezilerle sahaya da çıkılan eğitimin sonunda kültür elçileri, sertifikalarına kavuştu.

‘Kültürel Miras Eğitim Programı’nın sertifika töreni de Bursa Kent Müzesi’nde yapıldı. Törende öğrenciler sertifika heyecanını aileleriyle paylaştılar. Eğitim boyunca yapılan eskiz, afiş, broşür, kitap ayracı, kent haritası ve seramik çalışması gibi pek çok ürün de Bursa Kent Müzesi’nde sergilendi. Bursa Kültür Elçileri, eğitimde yaşadıkları kentle ile ilgili bilmedikleri pek çok konuyu eğlenirken öğrendiklerini söyleyerek, çalışmaya emek veren Büyükşehir Belediyesi ve ÇEKÜL Vakfı yetkililerine teşekkür etti.