Haberler

FOTOĞRAF GÜNLERİ 21. KEZ BURSA’DA

24 Mayıs 2014 - 16:19

Fotoğraf Günleri’ 21. kez Bursa’da

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından BUFSAD katkılarıyla düzenlenen ‘21. Bursa Fotoğraf Günleri’, 24 – 31 Mayıs tarihleri arasında görsel bir şölene imza atacak.

‘21. Bursa Fotoğraf Günleri’nin açılışını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Değerlerini ve birikimini en güzel şekilde yaşatan Bursa’da kültürel faaliyetlerin gelişerek süreklilik kazanmasını önemsiyoruz” dedi.

BURSA – Bursa’nın uzun soluklu kültürel aktivitelerinden biri olan ve bu yıl 21.’si düzenlenen ‘Bursa Fotoğraf Günleri’, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yaptığı açılışla Bursa Kent Müzesi’nde başladı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) tarafından, Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği (BUFSAD) katkılarıyla düzenlenen ‘21. Bursa Fotoğraf Günleri’, Bursa Kent Müzesi’nde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.
Bursa’da, 1 hafta boyunca sanatseverleri fotoğrafla buluşturacak olan ‘21. Bursa Fotoğraf Günleri’nin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Kültürel faaliyetler medeni bir toplumun vazgeçilmezidir. Bursa, kültürel birikimini en güzel şekilde yaşatan ve geleneksel değerlerine sahip çıkan bir kent. Bu nedenle Bursa’da kültürel faaliyetlerin gelişerek devam etmesini önemsiyoruz” diye konuştu.
Etkinlik kapsamında Bursa Kent Müzesi ve Tayyare Kültür Merkezi, 14 ayrı etkinliğin gerçekleştirileceğini ve ustaların yanı sıra genç fotoğrafçıların da fotoğrafseverlerle buluşacağını belirten Başkan Altepe, “Bursa’da 1990 yılından bu yana gerçekleştirilen fotoğraf günlerinin 21.’sini yaşıyor olmaktan dolayı mutluyuz. Sanatsal etkinliklerin her yıl yapılmasından, gelişerek süreklilik kazanmasından yanayız. Bu nedenle Fotofest’i de devam ettireceğiz” dedi.
Programa söyleşiyle renk katan usta fotoğraf sanatçısı İbrahim Zaman da kültüre ve sanata değer veren ve bu tür faaliyetleri destekleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye sanata verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Başkan Altepe, konuşmaların ardından, Bursa Kent Müzesi’nde izlenime sunulan ‘İşim Ayrı, Fotoğraf Apayrı’ ve ‘İfadeler’ sergilerini gezerek, fotoğrafları ilgiyle inceledi.

Bir fotoğraf haftası
‘21. Bursa Fotoğraf Günleri’nde, fotoğrafın usta isimlerinin yanı sıra Türkiye ve Bursa’dan genç fotoğrafçılar da yer alacak. Ustalar bölümünde İbrahim Zaman, Prof. Dr. Güler Ertan, Ahmet Esmer, Osman Önder ile araştırma ve fotoğraf üstüne çalışmalarıyla öne çıkan Şehlem Sevik sergi, gösteri ve söyleşileriyle sanatseverlerle bir araya gelecek. Genç fotoğrafçılardan oluşan ve ses getiren projeler ortaya çıkaran Mahzen Photo ile ulusal ve uluslararası önemli yarışmalarda ödülleri bulunan Bursalı fotoğrafçı Bülent Suberk de programın diğer önemli isimlerinden…

‘İlk’ler bu programda
Bu yıl ilk kez, fotoğraf ile mizahı buluşturan ‘Fotoğraftan Mizaha, Mizahtan Fotoğrafa’ başlıklı etkinlikte Ahmet Esmer ve Ahmet Aykanat’ın söyleşi ve gösterileri izlenebilecek. Etkinliğin bir başka ilki ise iş dünyasının değerli simalarının fotoğraflarının yer alacağı karma sergi olacak. ‘İşim Ayrı, Fotoğraf Apayrı’ başlıklı sergi de Tayfun Coşkunuzer, Sedat Çağlar, İrfan Demirdüzen ve Mehmet Erbak’ın fotoğraf çalışmaları izleyiciyle buluşacak. ‘Kuş Tepe’ ve ‘Gölgeler’ de BUFSAD bünyesindeki atölye çalışmalarının bir ürünü olarak ilk kez sergilenecek. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-İş Bölümü öğrencilerinin ‘İfadeler’ başlıklı sergisi ile çocukların katıldığı temel fotoğraf eğitimi çalışmalarında hazırlanan sergi programda görülebilecek.

Program
26 Mayıs Pazartesi
Saat 18.30 Sergi Açılışı / TKM Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi
KUŞ TEPE / Bufsad Belgesel Atölyesi

Saat 19.30 Gösteri / TKM Toplantı Salonu / Şehlem SEBİK

27 Mayıs Salı
Saat 19.00 / Gösteri / Osman Önder

Saat 19.30 / Gösteri / Söyleşi / Prof. Dr. Güler ERTAN

28 Mayıs Çarşamba
Saat 18.30 / Sergi açılışı / Tayyare Kültür Merkezi Fuaye / “Geçmiş Zaman Olur ki”
Ahmet Esmer

Saat 19.00 / Sergi Açılışı Ve Sertifika Töreni / TKM Toplantı Salonu

“Kırmızı” / Fotoğrafçı Çocuklar

Saat 19.30 / Gösteri ve Söyleşi

Fotoğrafta MİZAH-Mizahta FOTOĞRAF / Ahmet Esmer-Ahmet AYKANAT

29 Mayıs Perşembe
Saat 19.00 Gösteri / “ İki Mahalle” / Bülent SUBERK

Saat 19.30 / Gösteri / “Gölgeler ve Siluetler” BUFSAD Çalışma Grubu

30 Mayıs Cuma
Saat 19.00 / Gösteri/Mahzen Photo/Aquadis/Bekar Evi Günlüğü/Holigan/Kırklar Cemi