Haberler

ÇOCUK GÖZÜYLE 70’LER

06 Haziran 2018 - 08:34

Çocuk gözüyle 70’ler…

– Bursa Kent Müzesi tarafından ‘70’lerden 18’e Neler Değişti?’ temasıyla gerçekleştirilen resim yarışması, ‘Bursa’da Arabesk Yıllar’ sergisine öğrencilerin bakış açısını gözler önüne serdi.

 

BURSA – Bursa Kent Müzesi tarafından 12 yıldır ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen ve bu yıl da ‘70’lerden 18’e Neler Değişti?’ temasıyla 13.’sü gerçekleşen resim yarışması, ilhamını, müzede en sevilenlerden olan ‘Bursa’da Arabesk Yıllar’ sergisinden aldı. Yarışmanın ödül töreni ise çocukların heyecanına sahne oldu.

 

Kültürel ve eğitsel faaliyetlere büyük önem veren Bursa Kent Müzesi’nde, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen geleneksel resim yarışması, 13. kez gerçekleştirildi. Bursa Kent Müzesi’nde beğeniyle izlenen ‘Bursa’da Arabesk Yıllar’ sergisini çıkış noktası alan yarışma, öğrencileri, 70’li yılların özelliklerini araştırmaya teşvik edişi bakımından büyük önem taşıyor.

 

Nostalji yolculuğu

Yarışma ile dönemin moda ve giyim, sokak oyunları, yaşam tarzı, iletişim yöntemleri, ev hayatı, insan ilişkileri, günlük yaşamdan araç gereçler, gelenekler, günlük alışkanlıklar, yeme içme ve alışveriş biçimlerinin ilgi çekici detaylarını araştıran çocuklar, bu sayede geçmişe eşsiz bir zaman yolculuğu yaşadı. 70’li yıllardan bugüne dek yaşanan değişimin nostaljisinin gözler önüne serildiği yarışmanın ödül töreni de Bursa Kent Müzesi’nde gerçekleşti.

 

Titiz değerlendirme

Öğrencilerin hayal güçlerini harekete geçiren eserler, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim üyeleri Doç. Gonca Erim, Dr Berna Coşkun Onan, Aysun Yürekten, Müge Gültekin Connington ve Tuğba Gürkan Şenyavaş ile Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi Sanat Tarihçisi Dilek Yıldız Karakaş’ın yer aldığı kurulun titiz değerlendirmesi ile belirlendi. Yarışmada 1. kategori 1-2 sınıf, 2. kategori 3-4 sınıf, 3. kategori 5-6. sınıf ve 4- kategori ise 7-8 sınıf olmak üzere 4 farklı kategoride dereceye giren öğrencilere, ödüllerini Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Zehra Sönmez verdi. Sergilemeye değer bulunan eserler de Bursa Kent Müzesi Sergi Salonu’nda sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

 

Yarışma sonuçları

BAŞARI ÖDÜLLERİ

Kategori (İlköğretim 1.2. Sınıf)

Elif Ahçıoğlu
Deniz Mıhçı
Defne Hasbal
Kategori (İlköğretim 3.4. Sınıf)

Dilay Cesur
Yaprak Dal
Helen Kuru

 

Kategori (İlköğretim 5.6. Sınıf)

Hilal Sak
Fatma Şevval Köse
İrem Doğan
Kategori (İlköğretim 7.8. Sınıf)

Esma Yaren Elmas
Yaren Çendek
Elif Doğan

 

SERGİLEMEYE DEĞER GÖRÜLENLER

Kategori

Zeynep Aktaş
Ayşe Betül Güneş
Yağmur Aslantaş
Kategori

Zeynep Aladağ
Gökçe Ceyda Bilgin
Ecrin Naz Eltutan
Ecrin Işık Pehlivan
Zeynep Ceren Cengiz
Yaprak Dal

 

Kategori

Sena Akarsu
Melisa Büyükkardeşler
Kağan Bozkurt
Elif Benlioğulları
Kategori

Gülten Gülenç
Yusuf Kurhan