Haberler

BURSA’DA RENK CÜMBÜŞÜ

10 Temmuz 2010 - 11:37

‘24. ULUSLARARASI ALTIN KARAGÖZ HALK DANSLARI YARIŞMASI’NA KATILAN EKİPLER, KENTİN DÖRT BİR YANINDA SERGİLEDİKLERİ GÖSTERİLERLE ÜLKELERİNİN KÜLTÜRLERİNİ TANITIYOR.

24. Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması nedeniyle Bursa’da bulunan halk dansları ekipleri, kentin 9 farklı noktasında yöresel danslarını sergileyerek, kültürlerini tanıtıyorlar.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 24.’sü düzenlenen ’Uluslararası Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması’, 20 ülkeden 650 dansçı ve müzisyeni ağırlıyor. Yarışma nedeniyle Bursa’ya gelen yabancı ekipler, kimi zaman kentin tarihi ve turistik mekanlarını geziyor, kimi zaman da yöresel danslarını Bursalılar için sahneliyor.
Arnavutluk, Belarus, Bosna Hersek, Bulgaristan, Cezayir, Çin, Gürcistan, İspanya, Karadağ, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Macaristan, Makedonya, Moldova, Polonya, Portekiz, Rusya, Senegal, Tataristan ve Yunanistan, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’nun yanı sıra Ahmet Taner Kışlalı Meydanı, Kent Müzesi amfisi, Tophane, Huzurevi, Kestel, Mudanya, Orhangazi Meydanı ve Hürriyet’te performanslarını sergileyerek Bursalılar’a kendilerini tanıtıyor. Renkli görüntülerin yaşandığı gösterilerde dansçılar, vatandaşlarla da diyalog kurarak, dostluğun en güzel örneğine imza atıyor.
Bursa’da, 12 Temmuz Pazartesi gününe kadar devam edecek olan yarışmaya katılan ekiplerden Macaristan ve Portekiz Tophane’de; Çin, Senegal ve Tataristan da Orhangazi Meydanı’nda gösteri yaptı. Ülkelerine özgü halk danslarını başarıyla sahneleyen dansçılar, sahne performanslarının yanı sıra ilginç kostümleri ve sempatik tavırlarıyla da dikkat çekti. Duygularını danslarıyla ifade eden dansçılar, zaman zaman Bursalılar’ı da eğlenceye dahil ederek, eğlenceli görüntüler yaşattı. Bursa’da barış ve dostluk rüzgarları estiren gösterilerle eğlenen vatandaşlar ise dansçıları, alkışlarıyla ödüllendirdi.

[Gallery not found]