Haberler

BURSA’DA CUMHURİYET BAYRAMLARI

24 Ekim 2012 - 19:24

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN HAZIRLANAN ‘BURSA’DA CUMHURİYET BAYRAMLARI’ SERGİSİ, 29 EKİM PAZARTESİ TARİHİNDEN İTİBAREN BURSA KENT MÜZESİ’NDE İZLENİME SUNULACAK.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve İhsan Celal Antel’in fotoğraflarından oluşan ‘Bursa’da Cumhuriyet Bayramları’ adlı fotoğraf sergisi, 29 Ekim Pazartesi günü saat 14.00’den itibaren Bursa Kent Müzesi’nde izlenime açılıyor.

İhsan Celal Antel’in, Bursa’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenlerinde 1930 ve 1940’lı yıllarda çektiği fotoğraflarından oluşan sergi, kentin tarihine de ışık tutuyor. Antel’in oğlu Afif Antel tarafından Bursa Kent Müzesi Arşivi’ne bağışlanmış olan ve çoğunluğu ilk defa yayınlanan fotoğrafların yer aldığı ‘İhsan Celal Antel’in Objektifinden Bursa’da Cumhuriyet Bayramları’ adlı sergi, Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim Pazartesi ile 30 Aralık Pazar tarihleri arasında izlenime sunulacak. Serginin açılışı da 29 Ekim Pazartesi günü saat 14.00’de Bursa Kent Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

İhsan Celal Antel kimdir?
İhsan Celal Antel, Osmanlı’nın son zamanlarında adliye nazırlığı, Cumhuriyet döneminde Darülfünun’da hukuk müderrisliği yapmış olan Mehmet Celalettin Bey’in beş çocuğundan üçüncüsü olarak 1894 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Antel, I. Dünya Savaşı’na gönüllü olarak katıldı ve Galiçya Cephesi’nde savaştı. Daha sonra Darülfünun-u Osmaniye´nin Ulum-u Tabiye (Fen Bilimleri) bölümünü bitirdi. Braunschweig ve Berlin’deki eğitimini tamamlayıp Stuttgart’ta bir fabrikada staj yaparken tanıştığı ve 40 yıl hayatı paylaşacağı eşi (Else) Leyla Hanım’la 1924 yılında Türkiye’ye gelerek evlendi. Almanya’daki hocalarının tavsiyesi ile tarım ürünlerinin en bol olduğu Bursa’ya gelerek 1925 yılında Türkiye’nin ilk konserve fabrikası olan, o yıllardaki adıyla Bursa (Antel) Konserve Fabrikası’nı kurdu. Antel, birçok derneğin kuruluşunda da görev aldı, Bursa Dağcılık Kulübü’nün uzun yıllar başkanlığını yaptı. Bursa’da kayak, bisiklet, atletizm ve güreş sporlarının gelişmesi için büyük gayret sarf etti ve bir dönem Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü de yaptı. Fotoğraf Antel’in en büyük tutkusuydu. Çektiği fotoğrafların büyük bir kısmını evinin bir köşesinde kurduğu karanlık odada kendisi tab ederdi. 1925-1965 tarihleri arasında, objektifiyle Bursa’yı belgeledi. Uludağ’ın doğal güzellikleri, spor faaliyetleri, Bursa’da yapılan törenler ve Bursa’nın tarihi eserleri fotoğraflarının konusu oldu. Çektiği binlerce kareyle kentin görsel tarihçisi olarak anıldı. 1935 yılında Kodak Fotoğraf Yarışması’nda, 1936 yılında Ankara’da açılan Büyük Fotoğraf Sergisi’nde ve Union Française’deki fotoğraf sergisinde birincilik ödülleri ve şeref diploması kazandı. Antel’in fotoğrafları, ölümünün 25., kurduğu fabrikanın 65. yılı olan 21 Aralık 1990 – 3 Ocak 1991 tarihleri arasında Bursa Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde sergilendi. Bu fotoğraflar gördükleri büyük ilgi nedeniyle “İhsan Celal Antel Fotoğrafları” adıyla tekrar Güzel Sanatlar Fakültesi’nde de fotoğraf severlerle buluştu.