Haberler

NOSTALJİK SOKAK OYUNLARI YAŞATILIYOR

23 Mayıs 2011 - 21:10


BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN BU YIL 5.’Sİ DÜZENLENEN ‘SOKAK OYUNLARI ŞENLİĞİ’, KÜLTÜRPARK’TA COŞKULU ANLARA SAHNE OLDU.

– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNİN YOĞUN İLGİ GÖSTERDİĞİ ŞENLİKTE, SOKAK OYUNLARININ ÇOCUKLARIN KİŞİSEL GELİŞİMLERİNE KATKI SAĞLADIĞINI SÖYLEDİ.

BURSA – Hızla gelişen teknolojiyle unutulmaya yüz tutan sokak oyunlarını bugüne taşıyan Büyükşehir Belediyesi, ‘5. Bursa Sokak Oyunları Şenliği’ ile geçmişin nostaljisini günümüz çocuklarına yaşatıyor.

Çocukları geçmişin güzel anılarının paylaşıldığı sokak oyunlarıyla tanıştıran ‘5. Bursa Sokak Oyunları Şenliği’, Reşat Oyal Kültürparkı’nda renkli görüntülere imza attı. Coşkulu anların yaşandığı şenliğe, Gemlik Atatürk, Keles Kıranışıklar Köyü, Şehit Öğretmen Mahmut Çatalkaya, Balabanbey Dörtçelik, Osmangazi İMKB İlköğretim okulları ile Bahçeşehir, Sınav ve TED Bursa kolejlerinden yüzlerce öğrenci katıldı.
Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi Araştırma Ekibi tarafından hayata geçirilen şenlikte, hızla gelişen teknolojiyle arka planda kalan ve unutulmaya yüz tutmuş gazoz kapağı baş, beştaş, postacı, yumurta taşıma ve körebe gibi sokak oyunları bugüne taşındı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, açılışını yaptığı şenlikte, sokak oyunlarının geçmişte önemli yer tutan kültürel miras öğelerinden olduğunu söyledi. Şenlik kapsamında sokak oyunlarının tanıtıldığı ‘Benimle Oynar mısın?’ adlı kitabın da hazırlandığını kaydeden Başkan Altepe, “Kültür başkenti, medeniyet kenti Bursa’da, sokak oyunları da kültürümüzün önemli birer parçasıdır. Çocukluğumuzun en güzel anılarını yaşadığımız dönemlerde arkadaşlık, kardeşlik ve dostluk kavramlarını sokak oyunlarıyla öğrendik. Bu oyunlarla yardımlaşama ve paylaşmayı, takım ruhunu, ekip olmayı öğrendik. Kazanma azmini ve mücadeleyi de yine bu oyunlarla keşfettik. Bu oyunlar çocukların kişisel gelişimlerine de katkı sağlıyor. Bursa sokak oyunlarında da örnek olacak, kültürel mirası yaşatan bir şehir olacak” diye konuştu.
Konuşmasının ardından şenliğe katılan okulların temsilcilerine plaket veren Başkan Altepe, gazoz kapağı baş oyunun da ilk vuruşunu yaptı. Öğrenciler, büyük ilgi gösterdikleri Başkan Altepe’ye organizasyondan dolayı da teşekkür ettiler. Ayrıca, şenlikte yapılan yarışmalarda başarılı olan öğrencilere ödüller verildi.