Haberler

KÜLTÜR ELÇİLERİNE ‘BURSA’ EĞİTİMİ

15 Nisan 2011 - 08:04

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE ÇEKÜL VAKFI VE ETİ TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİM PROGRAMI’, MERİNOS İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE BURSA’YI TANITTI. 

BURSA – Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) tarafından düzenlenen ‘Kültürel Miras Eğitim Programı’, Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bursa Kent Müzesi’nde gerçekleştirildi.

Bursa Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de destek verdiği eğitim programı Kent Müzesi’nde renkli görüntülere sahne oldu. Öğrencilerin yaşadıkları yörenin tarihi, doğal ve kültürel birikimini öğrenmeleri, uygulamalı çalışmalarla kentlerinin kimliğini yaşayarak hissetmeleri ve kültürel sürekliliğin sağlanmasını hedefleyen çalışmaya; Merinos İlköğretim Okulu 6. sınıflardan seçilen 24 öğrenci, Bursa’nın Kültür Elçileri oldu. 3 gün süren eğitimde öğrenciler, ‘Kültür ve Kentlilik Bilinci’ konusunda fikir alışverişinde bulundu. ÇEKÜL Vakfı’nın gönüllü eğitmenlerinin ve yerel uzmanların kentin kimliğini yansıtan sunumlar yaptığı eğitimde, doğal yaşam ve kentsel ekosistemler, arkeoloji, kent mimarisi, geleneksel yaşam kültürü ana başlıklarında bilgiler paylaşıldı. Kentin tarihi ve doğal mekanlarına yapılan gezilerin de yer aldığı eğitimde, Bursa kültür elçileri, öğrendiklerini arkadaşlarıyla paylaşıp, projeler üreterek Bursa’nın özgün kimliğinin korunması noktasında fikirler üretti. ‘Kültürel Miras Eğitim Programı’nın sertifika töreni, 25 Aralık Cumartesi günü (YARIN) saat 17.00’de Bursa Kent Müzesi’nde düzenlenecek.

20 kentte kültür elçisi yetişecek

ÇEKÜL Vakfı’nca 2003 yılından itibaren devam eden ve her yıl pek çok kentte uygulanan ‘Kültürel Miras Eğitim Programı’, doğal yaşam, geleneksel mimari, arkeoloji ve yaşam kültürünü konu alıyor. Program kapsamında, 2008 yılından itibaren ETİ Şirketler Grubu’nun kurumsal desteğiyle devam eden “Kültür Elçileri Projesi” bu yıl, Bursa’nın da içinde bulunduğu Tarihi Kentler Birliği’ne üye 20 kentte yapılacak. Adana, Yozgat, Çorum, Ankara, Yalova, Malatya, Bitlis, Sinop, Edirne, İstanbul, Antalya, İzmir, Antalya, Kütahya, Gaziantep, Isparta ve Tokat’ta da yeni ETİ ÇEKÜL Kültür Elçileri yetişecek.