Haberler

KENT MÜZESİ’NDE TASAVVUFA YOLCULUK

20 Nisan 2012 - 20:55

BURSA’DA İLK KEZ DÜZENLENEN ‘SUFİ BURSA BURSA’DA TASAVVUFî KÜLTÜR SERGİSİ’ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT MÜZESİ’NDE ZİYARETE AÇILDI.

Düzenlediği sergi ve etkinliklerle geçmişten günümüze Bursa kültürüne ışık tutan Kent Müzesi, ilklerine bir yenisini daha ekledi. Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez ve ekibinin yaklaşık 1 yıl süren çalışmaları sonucu hayata geçirilen Sufi Bursa Bursa’da Tasavvuf Kültürü Sergisi’ projenin danışmanlığını ise Prof.Dr. Mustafa Kara yaptı. Bursa’daki tekkelerde kullanılan eşyaların yer aldığı serginin açılış törenine Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Vakıflar Bölge Müdürü Mürsel Sarı çok sayıda davetli katıldı. Serginin açılış töreninde konuşan Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, “Öncelikle gece gündüz büyük bir özveriyle çalışan Kent Müzesi ekibine, katkılarını her zaman veren Uludağ Üniversitesi’ndeki hocalarımıza ve sandıklarını açarak, tarihi birikimlerini bizimle paylaşan bağışçılarımıza teşekkür ediyorum. Bu sergide bağışlarıyla bize önemli bir katkı veren Ulusoy ailesine de şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Tasavvufun maddi yönü
Serginin proje danışmanlığını yapan Prof.Dr. Mustafa Kara, Bursa’da ilk defa böyle bir serginin düzenlendiğini, kendisinin de ilk defa böyle bir konuda danışmanlık yaptığını hatırlattı. Tasavvuf hakkında hemen herkesin aklında bir takım bilgiler olduğunu, kimsenin bu konuya kendini yabancı hissetmediğini dile getiren Kara, “Ancak genel olarak tasavvuf deyince aklımıza daha çok manevi şeyler geliyor. Mevlana, Hacı Bayram Veli, Emir Sultan.. Biz bu sergide olayın maddi yönünü gözler önüne seriyoruz. Gönül yolculuğuna çıkan insanların konakladıkları yerlerde kullandıkları eşyaları sizlerin gündemine taşımak istedik” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç de Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez başta olmak üzere sergide emeği geçen herkese teşekkür etti.
Kent Müzesi’nde ziyarete açılan sergi, yılsonuna kadar ziyaret edilebilecek.