Haberler

GELİNLİKLER MÜZEDE SERGİLENECEK

26 Şubat 2010 - 12:32

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KENT MÜZESİ, DÜZENLEYECEĞİ GELİNLİK SERGİSİYLE BURSA’NIN 250 YILLIK GELİNLİK TARİHİNE IŞIK TUTACAK, SANDIKLARDA GİZLİ KALMIŞ GELİNLİKLERİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTACAK.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi, yaklaşık 250 yıllık gelinlik tarihine ışık tutacak ‘Gelinlik sergisi’ için çalışmalara başladı. Sandıklarda bugüne kadar gizli kalmış gelinlikleri gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, vatandaşlardan da bu sergiye katkı koymalarını ve evlerindeki eski gelinliklerini müzeye bağışlamalarını istedi.

30 gelinlik bağışlandı

Erdönmez, hazırlıkları süren serginin, ipekçiliğin merkezi olan Bursa için büyük önem taşıdığını söyledi. Sandıklarda gizli kalan çok eski ipek gelinlikler olduğunu hatırlatan Erdönmez, şu ana kadar 30 adet gelinliğin sergi için bağışlandığını belirtti. Bu konuda vatandaşlardan destek bekleyen Erdönmez, “Gelinlerin giydiği bu değerli elbiseyi sandıklarda yaşatmak pek bir anlam ifade etmiyor. Kent Müzesi olarak yaptığımız bu çalışma ile sandıklarda yaşatılan bu değerli hazineyi gün yüzüne çıkarmayı planlıyoruz. Böylelikle kendimize has geleneklerimizi herkesin görmesini amaçlıyoruz” dedi.

 Sandıktan müzeye

Annesine ait gelinliği müzeye bağışlayan ev hanımı Gülten Şanlı, “Annemin sandıkta bulunan gelinliğini buraya bağışlamaktan çok mutluyum. Çünkü bu sayede sandıkta çürüyecek olan hatırayı böyle bir sergide yaşatacağım” dedi.

Kendi gelinliği ile birlikte bir yakınının gelinliğini de bağışlayan ev hanımı Nermin Kozlu ise ev hanımlarına çağrı yaparak sandıklarda çürümeye terk edilen gelinlikleri müzeye bağışlamalarını istedi.