Archive

PLANET FUTBOL

05 Mayıs 2016 - 18:03

Planet Futbol
– Bursa Kent Müzesi’nde izlenime sunulan ‘Planet Futbol’ adlı fotoğraf sergisi, 25 Mayıs Çarşamba gününe kadar görülebilecek.

BURSA – Bursa Kent Müzesi, ‘Planet Futbol’ adlı keyifli bir futbol sergisine ev sahipliği yapıyor. Futbolu ayrıcalıklı bir kültür olarak işleyen sergi, 25 Mayıs Çarşamba gününe kadar görülebilir.

Bursa Kent Müzesi ve Bursa Türk Fransız Kültür Derneği tarafından, Magnum Fotoğraf ajansı arşivinden 1953-2000 yılları arasında çekilmiş futbol konulu fotoğraflardan derlenmiş olan ‘Planet Futbol’ sergisi, sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılışına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık, Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Bursa Türk Fransız Kültür Derneği Başkanı ve Fransa’nın Bursa Fahri Konsolosu Mehmet Erbak ile Ankara Fransız Kültür Merkezi Müdürü Mösyö François Xavier Adam katıldı. Bursasporlu Senegalli Futbolcu Ricardo Faty de açılışta hazır bulundu. Protokol üyeleri, 33 fotoğrafın yer aldığı sergiyi ilgiyle inceledi. Sergi, 25 Mayıs Çarşamba gününe kadar Bursa Kent Müzesi sergi salonunda izlenimde olacak. Futbolu her şekliyle kutlayan sergi, aynı zamanda izleyicilerini de yarım yüzyıl süresince dünyanın dört bir köşesine sürükleyen heyecan verici bir sosyal paylaşım olarak dikkati çekiyor.
Öte yandan 1947 yılında kurulan ünlü Magnum Photos ajansının üyelerinin birçoğu futbol dünyasını, taraftarlarını, maçlarını, futbolcularını, Afrika’nın bir arazisinde veya Brezilya’nın bir plajında çıplak ayak veya İngiltere’nin sokak arasında bir teneke kutusuna tekme atarken fotoğraflama şansına sahip oldu.