Archive

”SAHNE BURSA. BURSALI SAHNE SANATÇILARI SERGİSİ”

10 Şubat 2016 - 17:39

BURSA SANATÇILARINI ANIYOR

 BURSA’NIN BAĞRINDAN ÇIKAN VE SİNEMADAN TİYATROYA GEZEKTEN GAZİNO KÜLTÜRÜNE KADAR ÜLKEYE MAL OLMUŞ SANATÇILARI GELECEK KUŞAKLARA AKTARMAYI KONU ALAN ‘SAHNE BURSA’ ADLI SERGİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE VE TİYATRO SANATÇISI ERKAN CAN’IN KATILDIĞI TÖRENLE ZİYARETLERE AÇILDI.

BURSA – Bursa’nın bağrından çıkan ve sinemadan tiyatroya gezekten gazino kültürüne kadar ülkeye mal olmuş sanatçıları gelecek kuşaklara aktarmayı konu alan ‘Sahne Bursa’ adlı sergi, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Tiyatro Sanatçısı Erkan Can’ın katıldığı törenle ziyaretlere açıldı. Serginin 10 Eylül’e kadar açık kalacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın Türkiye’ye mal olmuş sanatçılarının hayatlarından kesitleri konu alan sergiyle kentin sanat birikimini gelecek kuşaklara aktarmayı hedeflediklerini söyledi.

Her zaman sanatın ve sanatçısının değerini bilen Bursa, Büyükşehir Belediyesi Bursa Kent Müzesi tarafından titizlikle hazırlanan bir sergiyle daha sahneye çıktı. Açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın eski belediye başkanları Ekrem Barışık ve Erdoğan Bilenser, Tiyatro Sanatçısı Erkan Can’ın da katıldığı ‘Sahne Bursa’ sergi, Bursa’nın bilinen ilk tarihlerinden bugüne sanat dünyasının perdesini aralıyor. Sergide; tiyatrodan ortaoyununa, Karagöz gölge oyunundan sinemaya, gezekten gazino kültürüne kadar Türk sanat dünyasına damgasını vuran sanatçılarla Bursa’nın bir sanat beşiği olduğu gözler önüne seriliyor.

Serginin açılışında yaptığı konuşmada Bursa Kent Müzesi’nin sergiyle ziyaretçilerini eşsiz bir zaman yolculuğuna çıkardığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Zeki Müren, Müzeyyen Senar, Bimen Şen, Yıldırım Gürses, Recep Birgit, Adnan Şenses, Nigar Uluerer, Burhan Dikencik ve İlhan İrem gibi unutulmaz seslerin sevenleriyle buluşacağını ifade etti. Daha önce gün ışığına çıkmamış fotoğraflar, sanatçı kostümleri, taş plaklar, sinema ve gazino afişleri ile zenginleştirilmiş serginin gerçekleştirilen canlandırma ile ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacağını belirten Başkan Altepe, “Sanatçı posterlerinin bulunduğu fotoğraf alanı da sanatseverlere keyifli bir hatırayı geleceğe taşıma şansı sunacak. Bu birikimleri topladık. Gelecek kuşaklara sergiyle aktarmayı planlıyoruz. Emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tiyatro Sanatçısı Erkan Can ise insanların gelip geçici olduğunu fakat sanat birikiminin sonsuza kadar yaşayacağını vurguladı. Büyükşehir Belediyesi’ne sanata ve sanatçıya verdiği değer nedeniyle teşekkür eden Can, serginin ilerleyen günlerde müze halini almasını hayal ettiğini anlattı.

Bursa Kent Müzesi Müdürü Ahmet Erdönmez de kendilerine yaptıkları her çalışmada sınırsız destek sağlayan Başkan Altepe’ye teşekkür ederek, 6 aylık bir emeğin sonucun görmekten büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından serginin açılışı, protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Başkan Altepe, Tiyatro Sanatçısı Erkan Can, Büyükşehir Belediye eski başkanlarından Ekrem Barışık ve Erdoğan Bilenser, Bursa Kent Müzesi Müdürü Ahmet Erdönmez’le birlikte sergi alanını gezdi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ