Archive

BURSA’DA ‘SOKAK OYUNLARI’ NOSTALJİSİ

09 Mayıs 2016 - 13:54


 

Bursa’da ‘Sokak Oyunları’ nostaljisi
– Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açılışını yaptığı ‘10. Bursa Sokak Oyunları Şenliği’, Pınarbaşı Parkı’nda renkli anlara imza attı.
– Başkan Altepe, bu yıl 10. kez gerçekleştirilen ‘Sokak Oyunları Şenliği’nin, sokak oyunlarının güzelliğini çocuklarla buluşturduğunu söyledi.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘Sokak Oyunları Şenliği’, bu yıl 10. kez gerçekleştiriliyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin açılışını yaptığı ‘10. Bursa Sokak Oyunları Şenliği’, Pınarbaşı Parkı’nda renkli anlara imza attı.

Sokak oyunları şenliği, hızla gelişen teknolojiyle değişen yaşam koşullarında unutulmaya yüz tutmuş eski sokak oyunlarını araştırıp yeniden gündeme getirerek yaşatılmasını sağlamayı ve böylece çocuklar arasındaki sosyal iletişime de katkıda bulunmayı amaçlıyor.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı tarafından Bursa Kent Müzesi organizasyonu ile gerçekleştirilen şenliğin bir özelliği de bu yıl 2. kez ‘ulusal’ boyutta hazırlanıyor olması… Müzeciliği eğitim faaliyetleriyle harmanlayan Bursa Kent Müzesi’nin en önemli projelerinden biri olan ve 2007 yılından bu yana her yıl gerçekleştirilen ‘Sokak Oyunları Şenliği, bu yıl 10. kez gerçekleştiriliyor.

“Sokak oyunlarıyla büyüdük”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Pınarbaşı Parkı’nda coşkulu görüntülere imza atan ‘10. Bursa Sokak Oyunları Şenliği’nin açılış töreninde çocuklarla bir araya geldi. Başkan Altepe, konuşmasında, bugün yerini bilgisayar oyunlarına bırakan sokak oyunlarının değerini hatırlatarak, “Bizler sokak oyunlarıyla büyüdük. Sokak oyunları kültürünü bizzat yaşadık, her oyunu oynadık, ip çevirdik, yakan top oynadık, körebe oynadık. Sokak oyunlarının keyfini doyasıya yaşadık. Bugünün çocuklarının da sokak oyunlarını öğrenmesinden yanayız. Artık bahar geldi, parkların tadını çıkarma zamanı…” diye konuştu.
Şenliğin, sokak oyunlarının güzelliğini çocuklarla buluşturduğunu söyleyen Başkan Altepe, çocukların ve gençlerin geleceğe değer katacağını belirterek, “Lider Türkiye’nin yapıtaşları olan gençlerimiz gözbebeğimizdir. Sokak Oyunları Şenliği’ne katılan gençlerimiz hızla artan teknolojiye rağmen sokak oyunlarının keyfini çıkarıyor. Şenliğe diğer şehirlerimizden gelen çocuklarımız da hem Bursa’daki güzelliklerin keyfini kendi kentlerine taşıyor hem de kendi kültürlerini buradaki çocuklara tanıtıyorlar” dedi.
Başkan Altepe, konuşmasının ardından, şenliğe katılan okulların temsilcilerine plaketlerini verdi ve çocuklarla oyunlar oynadı. Çocuklar, Başkan Altepe ile fotoğraf çektirmek için de adeta birbirleriyle yarıştı. Şenlikte, Tahtakıran Kılıç Kalkan Derneği Setbaşı Ortaokulu öğrencilerinin kılıç kalkan gösterisi de ilgiyle izlendi.

Şenliğin misafirleri çok eğlendi
Şenliğe Bursa’dan Abdurrahman Vardar İlkokulu, Akıncıtürk İhsan Dikmen İlkokulu, Badırga İlkokulu, Bursa Hürriyet Ticaret ve Sanayi Odası İlkokulu, Fidyekızık İlkokulu ve Reşitpaşa İlkokulu öğrencileri ile Elazığ Keban Atatürk İlkokulu, Gaziantep Kazım Karabekir İlkokulu, Rize Kurtuluş İlkokulu, Muğla Turgut Reis Amiral İlkokulu, Antalya Aksu Celal Sönmez İlkokulu ve Konya Karatay Ayşe Hüseyin Özkan Ortaokulu öğrencileri katıldı. Şenliğin rengi olan çocuklar istop, horoz dövüşü, ayak ipi, seksek, mendil kapmaca, birdirbir ve cilli baş gibi oyunlar oynayarak eğlenceli anların keyfini doyasıya çıkardı. Şenlik için Elazığ, Muğla, Antalya, Gaziantep, Rize ve Konya’dan gelen öğrenciler, aynı zamanda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin müzeleri ile tarihi ve turistik mekanlarını yakından tanıma şansı da buldu.