Haberler

DÜNDEN BUGÜNE BURSA’DA GELİNLİK

15 Nisan 2011 - 13:21

BURSA’NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASINI AYAĞA KALDIRMA ÇALIŞMALARINI HIZLA SÜRDÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA AÇTIĞI ‘DÜNDEN BUGÜNE BURSA’DA GELİNLİK SERGİSİ’YLE, HER GENÇ KIZIN HAYALİNİ SÜSLEYEN GELİNLİĞİN TARİHSEL SÜRECİNE IŞIK TUTUYOR.

14 ŞUBAT 2011

DÜNDEN BUGÜNE BURSA’DA GELİNLİK
– BURSA’NIN TARİHİ VE KÜLTÜREL MİRASINI AYAĞA KALDIRMA ÇALIŞMALARINI HIZLA SÜRDÜREN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS ÇALIŞMALARI KAPSAMINDA AÇTIĞI ‘DÜNDEN BUGÜNE BURSA’DA GELİNLİK SERGİSİ’YLE, HER GENÇ KIZIN HAYALİNİ SÜSLEYEN GELİNLİĞİN TARİHSEL SÜRECİNE IŞIK TUTUYOR.

BURSA – Bursa’nın tarihi ve kültürel mirasını ayağa kaldırma çalışmalarını hızla sürdüren Büyükşehir Belediyesi, somut olmayan kültürel miras çalışmaları kapsamında açtığı ‘Dünden Bugüne Bursa’da Gelinlik Sergisi’yle, her genç kızın hayalini süsleyen gelinliğin tarihsel sürecine ışık tutuyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin somut olmayan kültürel miras çalışmaları kapsamında düzenlendiği ‘Dünden Bugüne Bursa’da Gelinlik Sergisi’, Bursa Kent Müzesi’nde düzenlenen törenle ziyarete açıldı. Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez’in koleksiyonunun yanında müzeye bağışlanan 47 gelinliğin yer aldığı sergide, 1960 yılına kadar olan gelinliklerin hikayeleri de düzenlenen panolarla ziyaretçilerle paylaşılıyor.

Çok sayıda davetlinin katıldığı serginin açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah Karadağ, Bursa Kent Müzesi’nin bu tür etkinliklerle bir müzenin ötesinde kültürel buluşma mekanı haline gelmesinin çok sevindirici olduğunu söyledi. Düğünlerin en büyük nişanının gelinlik olduğunu dile getiren Karadağ, “Anadolu’da hala düğünler Perşembe güne başlar ve gelinliğin giyildiği Pazar gününe kadar sürer. Burada da geçmişten günümüze gelinlik kültürüne ışık tutuluyor. Emeği geçen herkesi kutluyorum” dedi.