Haberler

BURSA’DA TİYATRO COŞKUSU

01 Ekim 2010 - 10:14
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN, 4 – 10 EKİM TARİHLERİ ARASINDA GERÇEKLEŞTİRİLECEK ‘15. ULUSLARARASI BURSA ÇOCUK VE GENÇLİK TİYATROLARI FESTİVALİ’, KENTTE COŞKULU ANLARA SAHNE OLACAK.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) ve ASSITEJ Türkiye Merkezi işbirliği ile bu yıl 15.’si düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, 4 – 10 Ekim tarihleri arasında Bursa’da renkli görüntülere imza atacak.Bursa Büyükşehir Belediyesi, fiziki yatırımlarla kenti yenilerken sanatsal ve kültürel faaliyetlerine de devam ediyor. Bu yıl 15. kez hayata geçirilecek olan ‘Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, tiyatro sanatına gönül veren yerli ve yabancı toplulukları şehrin farklı noktalarında sanatseverlerle buluşturacak. 6’sı yabancı, toplam 16 tiyatro topluluğunun gösterilerini sergileyeceği festivalde amatör ve profesyonellere yönelik atölye çalışmaları da yapılacak.
2010 yılının Avrupa’da ‘Chopin yılı’ seçilmesi nedeniyle büyük önem taşıyan festivale Chopin’in anavatanı Polonya ve ünlü Bonnie ve Clyde karakterlerinin tiyatro sahnesine ve aile sorunları üzerine odaklanan uyarlaması ile İsviçre festivalin yabancı konukları arasında yer alıyor.
Festivalde ayrıca, Nazım Hikmet’in ‘Sevda Bahçesi’, ‘Bremen Mızıkacıları’ ve ‘Çizmeli Kedi’ gibi hikayeleri çok bilinen yeni uyarlamalar da tiyatroseverlerle buluşacak. Türkiye’den Eftal Gülbudak ve Onur Kaya ile festivale Çek Cumhuriyeti’nden katılan Circus Mlejn gibi isimler pandomim sanatından örnekler sergileyecek.
İstanbulimpro Tiyatro Topluluğu, festivalde tiyatro sevdalısı geçlere yönelik atölye çalışması yapacak olup, katılımcılar 10 saatlik çalışmanın ardından gerçek bir tiyatro sahnesinde ‘doğaçlama’ bir oyun sahneleyecek. Festivale İngiltere’den katılan Angela Michael de profesyonel tiyatroculara yönelik bir atölye çalışması sunacak.

Festival, 4 Ekim’de başlıyor
Festivalin konuk toplulukları oyunlarını, Tayyare Kültür Merkezi, Konak Kültür Evi, Uğur Mumcu Sahnesi, Adile Naşit Sahnesi ve Barış Manço Kültür Merkezi, Kent Müzesi amfi tiyatrosu ve Ressam Şefik Bursalı Sanat Galerisi yanında sergileyecek. Tüm oyunların ücretsiz olarak izlenebileceği ’15. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali’, 4 Ekim Pazartesi günü, saat 14.00’da Bursa Kent Müzesi amfi tiyatroda, Türkiye’nin en iyi pandomim ustalarından olan Eftal Gülbudak’ın gösterisi ile başlayacak.

[Gallery not found]