Haberler

BU MÜZE BAŞKA MÜZE

25 Aralık 2013 - 09:34

MÜZE KORİDORLARINDA BULMACA HEYECANI

TÜRKİYE´NİN ÖNEMLİ MÜZELERİNDEN OLAN BURSA KENT MÜZESİ´NDE ÖĞRENCİLER BULMACA ÇÖZEREK TARİH ÖĞRENİYOR

Bursa Kent Müzesi´nde öğrenciler, kendilerine verilen bulmacaları müze koridorlarında çözüp hem zamana karşı yarışıyor hem de tarih öğreniyor.
Türkiye´nin önde gelen müzelerinden Bursa Kent Müzesi, öğrencilerin yeni mekanı oldu. Yüzlerce tarihi parçanın yer aldığı müze, öğrencilerin yeni bulmaca mekanı haline geldi. Eğitmenler eşliğinde müzeye gelen öğrenciler, ´Müzede Bulmaca´ oyunu oynayarak, şehrin tarihi hakkında bilgi alıyor. Öğrenciler, takımlar halinde kendilerine verilen bulmacaları müzede çözüyor. Birinci gelmek için müze koridorlarında koşturarak en hızlı bir şekilde cevapları bulmaya çalışan öğrencilerin heyecanı görenleri şaşırtıyor. Bursa Kent Müzesi Koordinatörü Ahmet Erdönmez, müzelerin sadece tarihi objelerin yer aldığı mekanlar olmaktan çıktığını söyledi. Müzelerin ayrıca eğitim yuvası olma özelliği taşıdığına dikkat çeken Erdönmez, “Bursa Kent Müzesi, sadece koleksiyonların sergilendiği bir yer değil. Aynı zamanda eğitim ağırlıklı bir müze. Yani Batılıların uyguladığı ´okul müze´ tarzında. Eğitimin ve öğrenimin müzede yapıldığı sistemi burada uyguluyoruz. Şu anda öğrencilerimiz Kent Müzesi´nde bir atölye çalışması yapıyor” dedi.

Müze koridorlarında bulmaca heyecanı Müzede bulmaca faaliyeti hakkında bilgi veren Erdönmez, “Bu, öğrenciler için inanılmaz bir eğitim metodu. Hem yaşadıkları şehri hem de tarihlerini tanıyorlar. Başarılı öğrencilere ödüller de veriliyor. Burada ana hedef, kentlilik bilincini oluşturmak. Öğrencilerin Bursa´yı daha iyi tanımaları sağlanıyor” dedi. Müze koridorlarında bulmaca çözmenin keyfini çıkaran öğrenciler ise, “Burası bizim için güzel bir yer. Tarih hakkında önemli bilgiler ediniyoruz. Öğretmenlerimiz bizi sık sık müzeye getirerek bilgilerimizi pekiştiriyor” diye konuştu. Bulmaca yarışmasını başarıyla tamamlayanlar ise, ‘Benimle oynar mısın?’ isimli kitapla ödüllendiriliyor.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ