Haberler

KENT MÜZESİ’NDE KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİMİ

15 Nisan 2011 - 13:36

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇEKÜL VAKFI İŞBİRLİĞİYLE BURSA KENT MÜZESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS’ MÜZE EĞİTİM ETKİNLİĞİ, ÖĞRENCİLERİN BURSA’YA DUYARLILIKLARINI ARTIRIYOR.

2 MART 2011

KENT MÜZESİ’NDE KÜLTÜREL MİRAS EĞİTİMİ
– BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN ÇEKÜL VAKFI İŞBİRLİĞİYLE BURSA KENT MÜZESİ’NDE GERÇEKLEŞTİRİLEN ‘SOMUT OLMAYAN KÜLTÜREL MİRAS’ MÜZE EĞİTİM ETKİNLİĞİ, ÖĞRENCİLERİN BURSA’YA DUYARLILIKLARINI ARTIRIYOR.

BURSA – Büyükşehir Belediyesi, Bursa Kent Müzesi ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı işbirliğinde hazırlanan somut olmayan kültürel miras çalışması, ilköğretim okulu öğrencilerine, Bursa’nın geleneksel değerlerini tanıttı.

Bursa Kent Müzesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen müze eğitimi etkinliğine, Atatürk İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri katıldı. Çocukların yaşadıkları kentin kültürel zenginliklerini yakından tanımalarını ve bu doğal mirası korumak adına duyarlılık kazanmalarını hedefleyen çalışmada, 20 öğrenci önce Bursa Kent Müzesi’ni detaylıca gezdi. Daha sonra öğrenciler, ‘Bursa’da Kültürel Miras – Arkeoloji ve Kent Belleği’, ‘Bursa’da Yaşam – Zanaatlar ve Üretim’ ile ‘Bursa’da Yaşam – Ev Yaşamı’ başlıkları altında gerçekleştirilen uygulamalarda, Bursa’nın geçmişinde iz bırakan özelliklerini inceleme fırsatı buldu. Eğlenceli anların yaşandığı eğitimlerde, ‘Kent Mutfağı’ bölümünde geçmişe giden öğrenciler, ‘Ev sahibi-Misafir’ adlı misafir ağırlama drama çalışmasını yaptılar. Neşeli dakikalara imza atılan uygulamada çocuklar, kentin tarihi, arkeolojik varlıkları, kuruluş öyküsü ve burada yaşayan uygarlıklarla ilgili bilgiler edinip Bursa’ya özgü zanaatları da daha yakından inceleme fırsatı buldular. Müze eğitimi sayesinde Kent Müzesi’nde keyifle vakit geçirdiklerini ifade eden öğrenciler, Bursa hakkında daha fazla bilgiye ulaşmanın sevincini doyasıya yaşadıklarını belirttiler.